• Sídlo mikroregionu
  • Revoluční 1
  • 273 43 Buštěhrad
  • E-mail: info@mulp.cz

Výlet pro seniory do Mariánské Týnice a Chyše

V úterý 8. září 2015 jsme uskutečnili výlet pro seniory z členských obcí Mikroregionu údolí Lidického potoka do Mariánské Týnice a Chyše. V autobuse se nás sešlo 44 a vyrazili jsme směrem na Plzeň. Cesta rychle ubíhala a tak jsme do Týnice dorazili těsně před otevřením kostela Zvěstování Panny Marie a muzea, které je umístěno v jednopatrové budově proboštství. Nejprve jsme si prohlédli krásně opravený kostel a ambity s freskovou výzdobou, které byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. Pak jsme vystoupali po starých dřevěných schodech do 1. patra a prohlédli si muzeum. Překvapilo nás, že jsme neviděli tradiční muzejní vitríny, ale každá místnost měla svůj příběh. Tak jsme prošli starou kuchyní, stodolou, pekárnou atd… Moc se nám zde líbilo, ale přece jen jsme museli pokračovat v cestě. Asi na hodinu jsme dorazili do městečka Chyše. Zde jsme nejprve poobědvali v renovovaném pivovaru a ochutnali zdejší pivo. Pak jsme si prohlédli zámek. Počátkem roku 1996 zakoupil zdevastovaný areál tohoto zámku Ing. Vladimír Lažanský se svou manželkou Marcelou s plánem tuto významnou kulturní památku zachránit.  V červnu roku 1996 byla zahájena celková obnova a oprava zámecké budovy, která neustále probíhá. Postupná celková oprava zámku v Chyších je velmi náročnou činností, která probíhá za velkého organizačního a finančního vypětí majitelů.

V současné době je již část zámku zpřístupněna veřejnosti. Dne 30. května 1999 byla slavnostně otevřena první zámecká expozice včetně stálé expozice „Karel Čapek a západočeský kraj“, která připomíná pobyt K. Čapka na chyšském zámku v roce 1917. Následně přibyly expozice v 1. patře.

Obnova zámecké budovy však nadále pokračuje. Do budoucna plánují manželé Lažanští prodloužení prohlídkové trasy o další krásné historické interiéry, jež se skrývají v prostorách novogotického zámku.

Nás zámeckou expozicí provedla sama paní Lažanská, která nám podrobně vylíčila minulost tohoto zámku i celého panství a prozradila nám i plány do budoucnosti. Její manžel nás zase seznámil s historií přilehlého pivovaru a došlo i na ochutnávku chyšského piva.

Celý výlet proběhl v klidném, přátelském duchu a všichni účastníci byli s tímto zájezdem spokojeni.

Autorkou fotografií je kronikářka Obce Velké Přítočno paní Tereza Cimburková.


© Mikroregion údolí Lidického potoka | Grafika: Midasweb.eu | Webdesign: Webmasterova.cz