• Sídlo mikroregionu
  • Revoluční 1
  • 273 43 Buštěhrad
  • E-mail: info@mulp.cz

Číčovice

Obecní úřad

Adresa:
Číčovice 16
252 68
Číčovice, pošta Středokluky

E-mail: info@cicovice.cz

Web: http://www.cicovice.cz/

Telefon: 233 901 246

Kontaktní osoba:

  • starostka obce Marie Chuchutová

Erb Číčovic

Obec Číčovice leží při Zákolanském potoce, skládá se ze dvou obcí – Malé a Velké Číčovice. První zmínky o obci jsou  doloženy v roce 1542. V Malých Číčovicích stojí na návrší osmiboká barokní kaple Nalezení svatého Kříže z let 1711 – 1714, obnovena  v letech 1908 – 1909. V kapli se pořádají svatební obřady a vánoční koncerty. K dalším památkám patří Kalingrův mlýn z roku 1752 a jižně od obce kostel svatého Vavřince, původně románská svatyně z 12. století, přestavěná v letech 1764 a 1905. Na přilehlém hřbitově Černovičky stojí kaple svatého Floriana z 18. století a náhrobek ze 17. století. Jižně od obce se nad kostelem svatého Vavřince nachází buližníkový útvar Číčovický kamýk, který byl ostrovem ve svrchnokřídovém moři.

Katastrální výměra obce je 652 ha, počet obyvatel 278 osob (průměrný věk 41 let).

Obec je plynofikována od roku 2004. Vodovod a kanalizace v obci nejsou, prozatím je připravena projektová dokumentace.

V obci je dětské a nohejbalové hřiště. Obě hřiště byly bohužel zničeny při povodních v červnu 2013. Za finanční podpory Mikroregionu údolí Lidického potoka byla obě hřiště zrekonstruována a dál slouží ke svým účelům.

Pokud chceme představit naší obec, je třeba zmínit staročeské máje. O tomto hezkém zvyku mluví již naši dědové a ti o něm slyšeli od dalších generací. Vždy se procházelo celou vsí s muzikou, která hrála u každého domu. Tam, kde bydlelo svobodné děvče, zdobily vchod opletené břízy. Velká máj byla tak, jako dnes, postavena na návsi. Až v roce 1976 jsme nacvičili podle starého psaného záznamu předtančení nejprve České a o rok později Moravské besedy. První rok předtančily besedu dvě kolony, později se přidávali další tanečníci, včetně těch nejmladších. V posledních letech se díky iniciativě několika zdejších občanů daří udržet toto předtančení v lidových krojích v počtu pěti až sedmi kolon, což je 40-56 tanečníků. Vše ukončuje večerní taneční zábava a dražba máje.

Obec Číčovice pořádá každoročně obecní bál a posezení pro seniory.

1. srpna 2011 oficiálně vzniklo Občanské sdružení Číčo (OS Číčo) které založilo sedm členů věnujících se již dříve pořádání kulturních akcí v obci Číčovice. Jedná se o neziskové občanské sdružení, mezi jehož základní cíle patří: organizování a podpora společenského života v obci Číčovice, vytváření příležitostí pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, pomoc při organizování společenských akcí. Občanské sdružení pořádá tvořivé dílny pro děti, dětský den, vítání prázdnin, letní dětské karnevaly, mikulášskou besídku, akce pro dospělé – maškarní bál.

Občanské sdružení Číčo je neziskovou organizaci jejichž práce je vykonávána za  finanční podpory Obecního úřadu Číčovice a též finančních příspěvků rodičů a dalších občanů Číčovic, jež umožňují pořádání různých kulturních akcí především pro děti.


© Mikroregion údolí Lidického potoka | Grafika: Midasweb.eu | Webdesign: Webmasterova.cz